tekst alternatywny

tekst alternatywny

5 sytuacji, w których OC nie działa

Zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkowy dla wszystkich właścicieli pojazdów, które są zarejestrowane i poruszają się po polskich drogach.

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia środków z polisy. W tym tekście opiszemy Ci 5 najczęstszych powodów odmowy wypłacenia świadczeń. Zaczynamy!

 1. Wszystkie samochody, które biorą udział w kolizji są własnością jednej osoby
  Czasami bywa tak, że jedna osoba jest właścicielem kilku pojazdów, które użycza członkom swojej rodziny (np. ojciec i syn). W takiej sytuacji, gdy dwa pojazdy należące do jednej osoby wezmą udział w kolizji drogowej, nie będą objęte ochroną z tytułu OC. Podobnie jest, gdy właściciel uszkodzi jeden ze swoich samochodów podczas wyjazdu z posesji. W takiej sytuacji ubezpieczenie nie zadziała.
 2. Samochód został użyczony innej osobie
  OC sprawcy oczywiście zadziała, gdy kierujący pojazdem należącym do Ciebie ulegnie wypadkowi z nie swojej winy. Jeśli jednak chodzi o polisę własną, to nie ma co liczyć na wypłacenie należnych środków. Warto o tym pamiętać, pożyczając od kogoś samochód, ale i będąc stroną, która udostępnia pojazd rodzinie lub znajomym.
 3. Towary przewożone pojazdem zostały uszkodzone
  Jeśli przewozisz swoim samochodem kosztowne rzeczy lub towar, musisz pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu. Standardowe OC nie pokrywa tego typu szkód, gdy dojdzie do wypadku. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której do kolizji doszło nie z Twojej winy. Wtedy możesz liczyć na wypłacenie świadczeń z polisy OC. Więcej informacji o ubezpieczeniach znajdziesz, wybierając kalkulator OC – Najtaniej u Agenta.
 4. Podczas wypadku zostało skażone środowisko naturalne
  Tradycyjne ubezpieczenie OC nie pokrywa szkód wynikających z zanieczyszczenia środowiska wskutek wypadku drogowego. Musisz wiedzieć, że usuwanie zanieczyszczeń jest bardzo kosztowne. Jeśli spowodujesz wypadek, w którym środowisko zostanie skażone, to Ty zapłacisz za interwencję odpowiednich służb. Sytuacja jest oczywiście inna, gdy to nie Ty jesteś sprawcą kolizji.
 5. Zostały zniszczone cenne dokumenty
  Ubezpieczyciel zdaje sobie sprawę, że niemożliwa jest rzetelna ocena wartości dokumentów lub biżuterii znajdujących się w aucie podczas wypadku. Jeśli więc Twoje cenne przedmioty ulegną uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu, nie możesz liczyć na pokrycie kosztów. W takiej sytuacji podmiot ubezpieczający z czystym sumieniem odmówi pomocy. Wynika to z treści Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych.
  Podsumowanie
  Jak widzisz, odpowiedzialność ubezpieczyciela nie zawsze jest tak oczywista, jak możesz to sobie wyobrażać. Istnieje szereg sytuacji, w których firma, od której kupiłeś polisę, ma prawo podważyć zasadność wypłacenia środków z OC. Jeśli spotkasz się z tym, zalecamy zasięgnąć porady prawnej, która jednoznacznie stwierdzi, czy odmowa jest zgodna z prawem. Lepiej dmuchać na zimne i mieć 100% pewność, że wszystko przebiega legalnie, a ubezpieczyciel nie chce w bezprawny sposób zmyć z siebie odpowiedzialność. Niezależnie od tego, pamiętaj o tym, że OC jest w Polsce obowiązkowe.

Więcej informacji o ubezpieczeniach znajdziesz, wybierając  kalkulator OC – Najtaniej u Agenta . 
https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/?calculationId=Z483CR#/s/auto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny

booked.net