tekst alternatywny

tekst alternatywny

Jak działa i czym jest piramida finansowa?

Piramidy finansowe nie należą do skomplikowanych struktur, chociaż mogą zdarzyć się wyjątki.

Zdecydowana większość profesjonalnych inwestorów jest w stanie z łatwością rozpoznać tego typu przedsięwzięcia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wielu ludzi poniosło ogromne straty majątkowe, które były spowodowane uczestnictwem w tego rodzaju strukturze finansowej. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami związanymi z działaniem piramidy finansowej.
Jak działa piramida finansowa?
Piramida finansowa powszechnie nazywana jest również “schematem Ponziego”, od nazwiska pierwszej osoby, która ją stworzyła, czyli Charlesa Ponziego. Najprościej mówiąc, jest to struktura, w której zysk konkretnego uczestnika zostaje wypłacany z wpłat nowych uczestników. Jeśli firma deklaruje, że inwestuje w nieruchomości czy złoto nie oznacza, że faktycznie działa w taki sposób. W większości przypadków jest to sposób na zamaskowanie prawdziwej działalności. Jej funkcjonowanie skupia się wyłącznie na marketingu, a to wszystko po to, aby przede wszystkim przyciągnąć do siebie jak najwięcej nowych klientów oraz zdobyć wiarygodność w oczach społeczeństwa. W tym przypadku klienci są kuszeni przede wszystkim wizją wysokich zysków. Powyższe wyniki są najczęściej udowodnione za pomocą zmanipulowanych lub historycznych danych.
Schemat Ponziego a piramida finansowa
Schemat piramidy ponziego i piramida finansowa wbrew pozorom mogą różnić się między sobą. Ta charakteryzuje się tym, że jej każdy kolejny poziom czerpie profity z pozyskanych przez siebie bezpośrednio niższych szczebli tego układu. Dodatkowo przekazuje osobom wyżej procent od uzyskanych zysków. Schemat wynaleziony przez Ponziego polega na tym, że wszystkie pozyskane środki w trakcie nadużyć finansowych trafiają do twórcy przekrętu. Zaś osoba, która znajduje się na samej górze uznaniowo, wypłaca innym zainteresowanym procent od zgromadzonego zysku. Jak widać, różnica jest znaczna, jednak istnieje pewne podobieństwo polegające na tym, że pozyskiwane środki nie są nigdzie inwestowane. Dlatego też piramida funkcjonuje wyłącznie wtedy, gdy zapewniony jest stały dopływ nowych członków oraz gdy wśród członków jest więcej wpłacających niż pobierających.
Kiedy pojawiają się najczęściej?
Piramidy finansowe najczęściej występują w sytuacjach kryzysowych. Jej pomysłodawcy korzystają m.in. z: podwyższonej inflacji, gorszej kondycji gospodarczej kraju czy rosnącego bezrobocia. Wykorzystują w ten sposób nerwową atmosferę panującą w społeczeństwie i stan niepewności o przyszłość. Dzięki prezentacji struktur finansowych w formie łatwego biznesu – wystarczy tylko zainwestować i poczekać na zysk – łatwo zyskują one nowych zwolenników. Niestety uśpiona czujność przyszłych “inwestorów” to stabilny fundament dla piramid finansowych. Dzisiaj coraz więcej piramid finansowych działa wyłącznie w internecie, co jeszcze bardziej utrudnia ich wyśledzenie.
Niestety zanim piramida finansowa nie upadnie, możemy jedynie podejrzewać, że działania są nieetyczne. Dopiero, gdy dana firma przestaje wypłacać pieniądze klientom, a cały model upada, gołym okiem widać czy była to piramida finansowa. Siłą rzeczy, każda piramida finansowa upada, gdy osiągnie swoją masę krytyczną i nie jest w stanie pozyskiwać wystarczająco dużo nowych klientów, żeby jednocześnie wypłacać wynagrodzenie pozostałym członkom.
Czy to jest legalne?
Tworzenie wszelkiego rodzaju tego typu przedsięwzięć jest nielegalne w większość państw na świecie. W zależności od konkretnego kraju, ten typ działalności został zakazany m.in. przez przepisy karne. Jednak organizatorzy najczęściej omijają lokalne przepisy i rejestrują działalność w miejscach, w których nie istnieją uregulowania zabraniające prowadzenia opisywanych struktur finansowych. Podjęcie takich kroków zwalnia od unikania odpowiedzialności karnej. Dodatkowo wykorzystują oni internetowe systemy płatnicze, ułatwiające prowadzenie międzynarodowych działalności.
Jak widać na powyższych przykładach, świat finansów jest pełen oszustw i ludzi żerujących na niewiedzy oraz naiwności innych. Z roku na rok oszuści posiadają coraz więcej nowych możliwości, dlatego zwykły obywatel musi być czujny. Jednak przede wszystkim powinien zwracać uwagę na zdania zapisane najdrobniejszym druczkiem w podpisywanych przez niego dokumentach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny

booked.net